Klaudie Pivodová

Proč jsem se rozhodla podpořit Svobodu učení? Když jsem se před pár lety dostala s mým prvním synkem k myšlenkám na školu, dlouho jsem váhala, jak to celé budeme dělat. Měli jsme takovou zajímavou situaci a ani školní škola ani domácí škola mi z různých důvodů neseděla, nepřipadala v úvahu. Bylo to období, kdy jsem byla střídavě rozhodnutá pro to i pro ono, pochybnosti… No a tím pádem jsem se mohla dozvědět o unschoolingu. Po prvním úžasu jsem si řekla, že to je něco, co pro mě nemá chybu, jestli rozumíte, takové to nemám tam nikde otázku, pochybnost, všechno mi přesně zapadalo. A jelikož jsem byla v předstihu se školní docházkou, měla jsem čas všechno nechat být a rok synka pozorovat, jak si v unschoolingu povede. Byť pochybnosti o metodě nebyly, tak všemožné strachy a nejistoty samozřejmě v různých cyklech ano. Ale během toho prvního roku jsem viděla na synkovi tak úžasné skoky a pochopení, o které bychom v klasickém domškoláckém systému asi přišli. Moje nadšení z unschoolingu je obrovské.

A tím se dostávám konečně k té podpoře… Slibuji si od téhle organizace jednak propojení stejně naladěných rodin a vzájemné sdílení problémů, radostí, témat… Výborné jsou články o svobodě dětí, jak může fungovat. A také se mi líbí a doufám v soustavnou činnost SU vzhledem k vládě, snaha legalizovat tento směr. Byla bych ráda, kdybychom s unchoolingem mohli fungovat beze strachu, že se příliš odchýlíme od těch školních rámcových programů a já budu muset s dětmi ubrat z toho nadšení pro učení. Teď se třeba synek těší, že mi večer bude moct číst, s radostí mi ukazuje, co nového se naučil. Zažívá tohle někdo, kdo dětem nutí informace podle celostátního plánu?

Tak asi tak, je toho asi víc než pár řádek, ale tenhle směr je tak specifický, že kdekoliv se o něm zmíním, vyvolává to silné reakce – různé… ….takže o zážitky (třeba i se školním inspektorem) není nouze. I bych stále ráda investovala svou energii do nějakého projektu vedoucího ke změně způsobu přezkušování. Před rokem jsem si o tom psala s ministerstvem a to teda bylo něco……. Zdravím Vás a přeji hodně síly!