Tomáš Roud

Podpořit iniciativu SvobodaUčení.cz mi přišlo logické, když naše děti učíme ke svobodě. V posledních několika letech nabralo české školství opačný směr z uvolňujícího do svazujícího.

Jeden ze základních omylů, který vnímám ve státním školství je, že si nejen vrcholní představitelé myslí, že „víc tlaku zajistí uvolnění tlaku“. Přitom je to tak zjevné, že uvolnění tlaku zajistí pouze a jedině povolení kohoutu, tedy pokud nedojde k explozi.

V dnešní společnosti se zbožšťují slova jako demokracie, svoboda, kritické myšlení, kreativita či individualita, avšak praxe ukazuje přesný opak jak ve školách, tak ve společnosti.

Svobodnou společnost, kde jsou spontánně lidé svobodní, respektující právo, kreativní, samostatní, naklonění ke spolupráci a přátelství nejde vybudovat, tato společnost postupně vzniká, a to skrze naše děti, když jim my, dospěláci, co nejvíce nebudeme překážet.

O svobodu naši a našich dětí jsme nepřišli nijak náhle či násilím. To jen nezodpovědní voliči, kteří volí podle toho, který politik jim více slíbí, či voliči, kterým je to jedno, získali většinu a zvolili si zástupce, kteří za bílého dne ze svobody zcela legálně odkrajují.

Proto si velmi vážím lidí ze Svobody učení, kteří věnují svůj čas a sebe k probouzení lidí zpět do svobody.