Zatím žádné komentáře

Jak využít paměťové techniky při učení?

Každý z nás se během svého života setkal s mnoha informacemi, které jsme si chtěli zapamatovat, ale které nám nechtěly lézt do hlavy. Pokud si něco nejsme schopni zapamatovat, jde to samozřejmě vyřešit tak, že si informaci budeme opakovat pořád dokola, až ji dostaneme do hlavy nebo si ji můžeme zapamatovat pomocí paměťových technik.

Zkrátka, proč si něco tlačit do hlavy násilím, když to jde i jinak a zábavnou formou?

Použití paměťových technik si můžeme ukázat na příkladu mapy ČR s tím, že bychom si chtěli zapamatovat jména a pozice jednotlivých krajů.

Pokud si budeme chtít zapamatovat jednotlivé kraje, musíme si nejdříve za každý kraj dosadit něco, co nám bude každý kraj připomínat. My si tedy nebudeme pamatovat přímo kraje, ale jen slova, která nám daný kraj připomenou. A potom tato slova propojíme do sebe, vytvoříme si z nich příběh a ten si pak představíme.

Nejdříve si tedy dosadíme za každý kraj určité slovo.

Můžete si zkusit vytvořit svá slova, protože ta se vám budou vždy lépe pamatovat než slova od někoho jiného.

Příklad jaká slova byste si mohli zvolit za každý kraj:

– Moravskoslezský – něco slizkého
– Olomoucký – tvarůžky
– Zlínský – někdo je zlý
– Pardubický – pára
– Jihomoravský – mor
– Karlovarský – Karel (kamarád)
– Plzeňský – pivo
– Jihočeský – hih (smát se)
– Vysočina – salám
– Středočeský – střed
– Ústecký – ústa
– Liberecký – libra (měna)
– Královéhradecký – král
– Kde se nachází Praha, si snadno odvodíme, můžeme ji tedy z příběhu vynechat.

Nyní je důležité podívat se na mapu a na polohy, kde leží jednotlivé kraje. Pro lepší přehlednost si můžeme mapu rozdělit třeba na tři části a vytvořit si tři příběhy. Nyní chvíli nemyslete na mapu a zkuste si přečíst následující fantazy příběh:
Berete do rukou něco slizkého a jsou to tvarůžky, ze kterých začne vycházet smrdutá pára. Najednou začnou tvarůžky mluvit a řeknou vám, že línáte a zeptají se vás, jestli náhodou nemáte mor. Teď si tento příběh přečtěte ještě jednou a zkuste si ho ve své fantazii představit.
Nyní se podívejte na mapu a tento příběh si představte na mapě. Už jste nejspíš zjistili, že jste si zapamatovali 5 krajů i s jejich polohami na mapě, a to konkrétně:
Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický, Zlínský, Jihomoravský

Nyní si vybereme další čtyři kraje:

Karlovarský – Karel (kamarád), Plzeňský – pivo, Jihočeský – hih, Vysočina – salám

A opět si vytvoříme příběh, který si poté představíme na mapě. Čím bude váš příběh bláznivější, neobvyklejší, emočně nabitější a čím více si jej představíte, tím lépe si jej i zapamatujete.

Druhý příběh může vypadat například takto:

Karel to s pivem trochu přehnal, protože se neustále jen směje a pojídá salám.

Poslední čtyři kraje:

Středočeský – střed, Ústecký – ústa, Liberecký – libra (měna), Královéhradecký – král

Příběh může vypadat například takto: Ve středu úst máte libru, na které je vyrytý obrázek krále.

Možná, že se vám může zdát zdlouhavé vymýšlet si takové příběhy a slova k nim, ale po chvíli tréninku vám to půjde úplně samo a zjistíte, jak velice efektivní tato metoda je. A hlavně u vytváření takových příběhů trénujete paměť, představivost, kreativitu i schopnost soustředit se. Navíc učení tímto způsobem může být i velice zábavné, na rozdíl od běžného učení, co říkáte?

Přečtěte si také