[ENGLISH VERSION]

SvobodUm v Jindřichovicích vychází ze světově známého konceptu

Iniciativa SvobodaUčení.cz, propagující respekt k dětem a vzdělávání řízené dětmi samotnými, spouští v České republice první základnu sebeřízeného vzdělávání svého druhu. SvobodUm se při svém formování inspiroval modely jako je britská Summerhill School nebo hřiště pro sebeřízenou hru The Land. Fungovat začal pro děti i ostatní zájemce všech věkových kategorií 12. května 2018.

Dobrovolná vzdělávací laboratoř

SvobodUm vznikl v obci Jindřichovice pod Smrkem jako první vzdělávací a volnočasová laboratoř pro jednorázové i dlouhodobější akce příznivců sebeřízeného vzdělávání, resp. unschoolingu. Ten je založen na přesvědčení, že nejefektivněji dítě vstřebává informace ve chvíli, kdy je na to samo připraveno a o danou věc projeví zájem. Iniciativa SvobodaUčení.cz dlouhodobě usiluje o  zavedení sebeřízeného vzdělávání jako legální alternativy k současnému systému povinné školní docházky.

Zázemí bude rovněž k dispozici pro přednášky, kurzy, pobyty, školy v přírodě, rodinné dovolené a setkávání všech příznivců vzdělávání, dobrovolnosti a respektu k ostatním lidem bez ohledu na věk, vzdělání, orientaci, či vyznání. „Do budoucna budeme usilovat o vytvoření plnohodnotného a soběstačného prostředí, které má potenciál komplexně naplňovat vzdělávací potřeby dětí i dospělých a nikoli být jen doplňkem školského systému. Hlavní odlišností je atmosféra a podtext, ve kterém se vše odehrává,“ říká Anna Třešňáková, iniciátorka projektu SvobodUm.

Vzdělávání, sporty i blbnutí

Činnosti ve Svobodomě jsou dobrovolné a osvobozené od nevyžádaného hodnocení. Obsah, čas i způsob učení je určován samotnými dětmi, kterým jsou vždy na blízku respektující dospělí. „Návštěvníci Svobodomu se mohou věnovat libovolným aktivitám, ať už individuálně, či v kolektivu. Může to být vzájemné vzdělávání, diskuze, lekce jógy, procházky, práce, hry, bojovky, povídání, vaření, blbnutí, sporty, zpěvy, tance, ohně, i nicnedělání. Principem je svobodná volba každého jedince a absence učebního tlaku, ať už bude mít chuť se věnovat čemukoli,“ vysvětluje samotný koncept Třešňáková z iniciativy SvobodaUčení.cz.

Cestou Svobodomu

Dva roky a více než dvacet lokalit stálo členy iniciativy najít vhodné místo a zázemí. S ohledem na potenciál budoucího rozvoje, technický stav i uspořádání nemovitosti, nakonec SvobodUm vyrostl nedaleko polských hranic, 130 kilometrů od Prahy na okraji obce Jindřichovice pod Smrkem. Ke stavbě o celkové kapacitě až padesát osob je připojeno také 2,1 hektaru zatravněných ploch, které skýtají široké možnosti využití.

Činnost Svobodomu je financována z darů soukromých dárců, příspěvků dlouhodobých podporovatelů, plateb za pobyty a dalších poskytnutých služeb. SvobodUm je finančně nezávislý na státních dotacích a grantech.


„SVOBODA. BEZPEČNÉ PROSTŘEDÍ. Všechny 3 jsme dělaly opravdu jen to co jsme chtěly a kdy jsme chtěly. Respektující komunikace mezi dětmi i dospělými, kdy se všichni snaží pochopit potřeby druhého a najít řešení. Absence okřikování, povelů a adultismu. Podpora, pomoc a sounáležitost. Prvně jsem viděla velkou skupinu lidí, kteří se nehodnotí, nesoutěží a sdílí, učí se jeden od druhého. Všechny jsme se toho za ten týden hrozně moc naučily. O svobodě a zodpovědnosti. Verča si neskutečně zlepšila výslovnost. Marťa si konečně prověřila, že při lezení do větších výšek je fakt dobré mít jištění. Já spoustu praktických postřehů, jak zase vylepšit komunikaci. Získala jsem větší důvěru v sebe i děti. Podařilo se mi opět posunout hranice svobody pro naši celou rodinu. Našla jsem spoustu věcí na kterých ještě zapracovat. Pro mě byl celý pobyt neskutečnou funkční psychoterapií se skvělým výsledkem. Pokročila jsem v práci na sobě ve smyslu žití v přítomnosti, dokázala se otevřít a sdílet věci, které jsem neřekla ani své placené psychoterapeutce, a tak se s nimi začít vyrovnávat. Asi poprvé v životě jsem se cítila přijatá, nesouzená a „normální“, ne jako omyl přírody. Měla jsem možnost si konečně popovídat s lidmi, se kterými již roky vedu imaginární rozhovory 😄 Obejmout ty, kteří vidí svět podobně jako já a léta mi pomáhají hledat cestu. Promiňte za tu slohovku, ale jak jsem už několikrát řekla. Jeden z nejkrásnějších týdnů v mém životě. Mám teď víc ráda sebe a tak i celý vesmír. Ještě jednou MOC DÍK!“ – Katka Netušilová, léto 2018

„Pro mě osobně to bylo celé nesmírně cenné a obohacující v mnoha oblastech. Ta v něčem nesourodá skupina lidí, co sdílí společné téma, to jak je každý jiný a ne každý mi musí být nutně sympatický, ale každý má co říct, čím inspirovat, co mě naučit… To, jak to vlastně slvěle plynulo, aniž by se cokoli řídilo, organizovalo. Možnost pozorovat rodiče, jak řeší různé s dětmi náročné situace. Možnost pozorovat děti, jak společně kooperují, dohadují se, seznamují se, hrají si, odporují a prosazují svou… Bylo to prostě bezpečné nádherné místo, kde mohl člověk jen tak být, plynout, rozhlížet se a když chtěl tak se ptát, zapojovat, učit se, objevovat. Naučila jsem se o sobě mnohé, otevřela se mi v hlavě řada témat, poznala jsme krásné lidí, byla se svou rodinou. Chvílemi jsme byla v euforii, občas unavená. Každopádně vím, že jsem na pobytu nebyla naposledy. Díky za to!“ – Iva Klímová, léto 2018

„Líbila se mi volnost a zároveň bezpečí. Přínosem jest otevřené sdílení informací, myšlenek, apod.“ – L. S., léto 2018

„Líbila se mi ta svoboda, že se můžu účastnit čeho chci, ale také nemusím. Super byla energie všech těch lidí. Největším přínosem pro mě bylo zastavení se a přemýšlení nad úplně jinými věcmi. Skvělé byly některé workshopy, kterých jsem se zúčastnil. Děkuju Petrovi, že mě naučil žonglovat.“ 🙂 – Vašek Klíma, léto 2018

„Nejvíc se mi líbilo poznání nových přátel.“ – Adéla Fialová, 6 let, léto 2018

„Přátelské prostředí, žádné konflikty, vstřícnost, pohodová atmosféra. Největším přínosem pro mě byla možnost popovídat si s lidmi (nebo slyšet) o jejich zkušenostech ohledně výchovy dětí a jejich dalšího vzdělávání.“ – Jitka H., léto 2018


Průvodce Jindřichovice a okolí

Facebooková skupina

Etický kodex pobytů Svobody učení


Chcete se do Svobodomu přijet podívat? Přihlašte se na jeden z pobytů nebo napište Michalu Kandlerovi.


Ceník za soukromé pobyty mimo akce Svobody učení (možnost platby i v kryptoměnách) :

Kalendář obsazenosti

Podrobnější informace o ubytování

Rezervace: Michal Kandler

 

 

Jak to u nás vypadá:

 

Jedna z našich inspirací: