Zatím žádné komentáře

Reportáž z prvního SNĚMu Svobodomu

Historicky první SNĚM Svobodomu se konal v neděli 13. ledna 2019. Sjelo se několik desítek lidí. Příznivci Svobody učení, lidé aktuálně žijící ve Svobodomu i ti, kdo chtějí koncept Svobodomu spoluutvářet v budoucnu.

Účelem SNĚMu je iniciace tradice setkávání komunity Svobodomu a jejích příznivců. Inspirací Svobodomu jsou formáty meetingů v self-directed learning centrech, Sudbury školách, Summerhillu a dalších projektech sdílejících podobné hodnoty jako SvobodUm.

SNĚM slouží k setkáním, diskusím nad plány, projekty, náplní Svobodomu, financováním Svobodomu, zajištěním jeho bazálních potřeb fungování, k předkládání návrhů a řešení konfliktů, problémů, sdílení radostí mezi obyvateli Svobodomu.

Byla to velká debatní jízda. Diskutovalo se od rána do večera. O hodnotách i principech, procesech a prostředcích vedoucích k jejich realizaci. Obsahem rozhovorů byla rekapitulace minulosti Svobodomu, aktuální dění i nástin konceptu Svobodomu.

Výstupy z prvního SNĚMu?

a) SvobodUm si definoval hodnoty, které jsou kontextem všeho, co se ve Svobodomu děje. Jedná se o postoj, který obyvatelé i vlastníci – SvobodaUčení.cz – ve Svobodomu vědomě reprodukují.

Hodnoty

  1. Princip neagrese (NAP – non-agression principle) vyjadřuje morální postoj Svobody učení a Svobodomu.
  2. Manifest Svobody učení popisuje konkrétní zásady, které jsou Svobodomem uvedeny do praxe. 

Zejména pak:

  • Respekt k osobnímu vlastnictví, včetně sebevlastnictví (vlastnictví těla a času)
  • Dobrovolnost
  • Otevřená, nenásilná komunikace
  1. SvobodUm je primárně bezpečným prostorem pro učení, inspiraci, sdílení zdrojů (informací, dovedností, vybavení Svobodomu).
  2. Bezpečí ve Svobodomu je zajištěno zejména formou otevřené, nenásilné komunikace a její aktivní podporou v praxi.
  3. Všechny výše uvedené hodnoty, principy, prostředky, jsou definovány pro LIDI a DÍTĚ je člověk!
  4. Přišli jsme na pár praktických vychytávek zefektivňujících spolupráci lidem zapojeným do projektu, mluvili o významu SNĚMů, jejich četnosti, programu na SNĚM příští.

Děkuju za SvobodUm všem, kdo se zúčastnili. „Domácím“ a těm, kdo přijeli přes mnohá pole, hory, luhy, háje. Díky za takto vyjádřenou podporu Svobodomu i za aktivní osobní příspěvky vás všech. Těšíme se na další SNĚM! Očekávejte pozvánky!

Svobodome, přeju ti do vínku tolik svobody, kolik jen uneseš! Enjoy!

za SvobodUm a pořadatelský tým SNĚMu

Míša


🏠 Pojeďte s námi na pobyt do Svobodomu a poznejte nové, podobně smýšlející lidi, pro které dobrovolnost ve vzdělávání není prázdným pojmem!

Aktuální pobyty se Svobodou učení

Další pobyty budou v termínech 8.–12. května (pracovní pobyt), 12.–21. července (Worldschooling & International Unschooling Family Retreat) – FB, 16.–25. srpna a 4.–13. října 2019.

mm

Michaela Řeřichová

Jsem stalker adultismu – vlastního především. Jsem hlásná trouba dobrovolnosti ve všech oblastech lidskýho života včetně sebeurčení, identity, způsobu učení, v práci, ve vztazích. Jsem vykonavatel sebevlastnictví – vlastník svýho těla i času. Miluju utopie, radikální otevřenost, M & J a Svobodu učení. Jsem pokorný učedník principu neagrese. Myslím, že jsem.

Komentáře jsou uzavřeny .